Napsali o nás

Přečtěte si co o nás píší ostatní?

Workcamp na zámku Veselí v roce 2018

Cizinci opravují zámek ve Veselí

Workcamp na zámku Veselí

Reportáž televize FILMpro.

Přijeli pomáhat přes půl světa

Veselí – Lidem usilujícím o záchranu zámku ve Veselí přijeli pomoci nadšenci z Kanady, Belgir či Hongkongu.

>Nadšenci chtějí zámečku i parku vrátit bývalou krásu.

Nadšenci chtějí zámečku i parku vrátit bývalou krásu.

Veselí – Sploek Tvrz VEselí, jehož cílem je záchrana stejnojmenné kulturní památky nedaleko Janovic na Úhlavou, uspořádal o víkendu brigádu, jejímž cílem bylo vylepšit okolí zámečku.

Přečti celý článek →

"Brigády se zúčastnilo jedenáct lidí. Kvantia byla, ale bohatě vyvážena kvalitou. Vyklidili spadané a pokácené dřeviny v okolí zámku," pochvalovala si předsedkyně spolku Marta Tomanová.

Dodala, že schodou okolností přijeli odborníci na opravu historických památek a se studentem architektury Martinem Kolovským, který detailně zdokumentuje stávající stav věže před opravou, diskutovali nad průběhem přepravované opravy věže. "Těsně před odchodem ze zámku přijel vlakem Jan Prokop Holý z Hostouně, pamětník, reportér, publicista a nadšenec, kerý bojoval za záchranu zámku už v sedmdesátých létech minulého století společně s místním historikem a spisovatelem Jožou Urbanem. Společně s astronomem Hubertem Sloukou připravovali projekt pro vybudování hvězdárny ve věži zámku, která má výborné umístění pro astronomické pozorování. Holý nám slíbil zapůjčení dobových fotografií z kdysi udržovaného zámeckého parku s třemi letohrádky, včetně v té době módního, čínského letohrádku, jehož pozůstatky jsou ještě patrné u vchodu do zámku," uvedla Tomanová, kterou spolu s dalšími členy spolku čeká hledání v archivech a shánění dobových fotografií, aby bylo možné i zámecký park vrátit do podoby jeho největší slávy. Pokud by jim některý ze čtenářů mohl zapůjčit historické pohlednice nebo fotografie zámku, budou mu vděční. (ki)